Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki?

Data publikacji: 7 kwietnia 2021
jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki, Co zrobić, żeby pralka nie śmierdziała, co zrobić, gdy pralka śmierdzi, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki

Twoja pralka śmierdzi? Może to wskazywać na rozwój grzybów lub bakterii i należy podjąć odpowiednie kroki, które pomogą usunąć nieznośną woń oraz jej przyczynę. Zastanawiasz się jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się jak poradzić sobie z tym problemem oraz co jest przyczyną przykrego zapachu z pralki.

Dlaczego pralka śmierdzi?

Zanim zdradzimy skuteczne porady na usunięcie brzydkiego zapachu z pralki, przedstawimy powody, które wpływają na to, że pralka śmierdzi. Jeśli Twoja pralka brzydko pachnie, może to być efekt:

  • Zapchanego filtra – powodem brzydkiego zapachu może być zanieczyszczony filtr, na którym gromadzą się włosy, sierść, nitki i wszelkie inne zanieczyszczenia.
  • Brudnego dozownika – często w dozowniku pozostaje lepki osad po płynie do płukania, który z czasem zaczyna gnić.
  • Zanieczyszczeń pod gumowymi elementami – wewnątrz pralki znajdują się gumowe elementy, pod którymi mogą gromadzić się podobne zanieczyszczenia.
  • Pozostawiania prania w pralce – tuż po zakończonym cyklu prania zawsze należy opróżnić bęben, ponieważ pozostawione pranie zaczyna gnić i przez to brzydko pachnie zarówno odzież, jak i pralka.
  • Zamykania mokrej pralki – nigdy nie zamykaj pralki tuż po zakończonym praniu, gdy jest mokra. Należy odczekać kilka godzin, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci z urządzenia.

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­Pralka śmierdzi – jak wyczyścić?

Już wiesz co wywołuje przykrą woń w urządzeniu, jednak jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki? Konieczne będzie jej dokładne wyczyszczenie. Możemy zastosować gotowe produkty, które są dostępne w postaci proszków, tabletek lub płynów. Warto wybrać taki środek, który usuwa kamień, pleśń, grzyby, przeciwdziała korozji oraz nadaje się również do czyszczenia elementów gumowych i plastikowych. Niestety ciężko jest znaleźć produkt, który spełnia te wszystkie funkcje i przed zakupieniem preparatu warto przeczytać o nim opinie w Internecie. Osoby, które unikają stosowania inwazyjnych środków chemicznych, mogą wykorzystać z powodzeniem domowe sposoby na pozbycie się przykrego zapachu. Z pomocą przychodzą:

  • Ocet;
  • Kwasek cytrynowy;
  • Soda.

Co zrobić, gdy pralka śmierdzi – czyszczenie pralki sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona to inaczej wodorowęglan sodu, który świetnie radzi sobie z usuwaniem zapachów, kamienia, grzyba oraz wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki, z pewnością usuniesz przykrą woń właśnie z pomocą sody. Jak wyczyścić pralkę sodą? Przygotuj szklankę sody oczyszczonej i wsyp ją do szuflady na proszek i płyn do płukania, a następnie nastaw puste pranie w możliwie najwyższej temperaturze. Jeśli Twoja pralka nie posiada takich funkcji, można wrzucić do bębna stare ręczniki lub ściereczki i nastawić tradycyjne pranie w wysokiej temperaturze.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki – czyszczenie pralki octem

Choć wiele osób drażni zapach octu, jest to jeden z najlepszych naturalnych środków do mycia pralki. Usuwa kamień, pleśń, grzyby, neutralizuje nieprzyjemny zapach, zabija bakterie i zarazki. Jak wyczyścić pralkę octem? Wystarczy wlać szklankę octu do bębna lub szuflady na proszek i nastawić puste pranie.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki – czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym

Jeśli zastanawiasz się co zrobić, żeby pralka nie śmierdziała, kwasek cytrynowy to kolejny produkt, który skutecznie niweluje przykry zapach. Jak wyczyścić pralkę kwaskiem cytrynowym? Wsyp do bębna około 120 gramów kwasku i nastaw puste pranie na najdłuższy cykl z możliwie najwyższą temperaturą. I gotowe!

Teraz już wiesz, jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki. Należy pamiętać o regularnej pielęgnacji urządzenia, która nie tylko zapobiegnie powstawaniu przykrej woni, ale również wydłuży żywotność sprzętu.

 

To może Cię zainteresować:

Czyszczenie pralki

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Sprzątanie, Sprzątanie mieszkań i domów

Wypróbuj już dziś

Nie musisz się rejestrować. Możesz skorzystać z usługi w 2 minuty.

Zamów serwis Skontaktuj się