Czyszczenie pralki – Jak umyć pralkę domowymi sposobami?

Data publikacji: 28 marca 2021
czyszczenie pralki

Zastanawiasz się, czy regularne czyszczenie pralki jest w ogóle konieczne? Oczywiście, że tak! Pielęgnacja pralki po każdym praniu jest tak samo potrzebna, jak konserwacja wszystkich innych urządzeń AGD. Mycie pralki skutecznie wydłuża jej żywotność, zwiększa efektywność oraz zmniejsza awaryjność. Same plusy, prawda? Jeżeli zastanawiasz się, jak umyć pralkę lub nie wiesz, jakich środków chemicznych użyć – zapoznaj się z naszym artykułem poradnikowym!

Czyszczenie pralki – Od czego zacząć?

Na samym początku wyjaśnijmy, kiedy wyczyszczenie pralki to absolutna konieczność. Czy po otworzeniu pralki czujesz nieprzyjemny zapach z bębna? A może zauważyłeś, że w dozowniku na proszek i płyn osadza się kamień? Wszelkie zabrudzenia i nieprzyjemne zapachy powinny być zielonym światłem do szybkiego działania. Czyszczenie pralki domowymi sposobami wcale nie musi być trudne. Najczęściej spotykanymi środkami, które pomogą nam utrzymać pralkę w czystości są:

  • Soda oczyszczona;
  • Ocet;
  • Kwasek cytrynowy;
  • Tabletki do zmywarki.

Z pewnością posiadasz u siebie chociaż jeden z wyżej wymienionych środków do czyszczenia pralki. Jeśli jednak nie – przejdź się do pobliskiego supermarketu, a znajdziesz tam wszystko czego potrzebujesz.

Jak wyczyścić pralkę sodą oczyszczoną i octem?

Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze i nie inaczej jest w przypadku czyszczenia pralki. Jeżeli martwisz się o stan swojego piorącego przyjaciela, sięgnij po ocet i sodę oczyszczoną. Czyszczenie pralki octem to niezwykle efektywny i ekologiczny sposób na walkę z zabrudzeniami. Ocet usunie pleśń, kamień oraz bakterię żyjące w wilgotnych miejscach. Wlej do komory na proszek szklankę octu, a następnie puść puste pranie. Wybierz temperaturę 90 stopni Celsjusza i odczekaj, aż cykl się zakończy.

W międzyczasie, na szmatkę kuchenną nałóż nieco octu i wytrzyj wszelkie metalowe i gumowe elementy pralki. Pamiętaj o drzwiczkach pralki, fartuchu oraz panelu sterowania. Jeżeli przeszkadza Ci zapach octu, dolej do mieszanki kilka kropel olejku zapachowego!

Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną?

Sodę oczyszczoną zna niemalże każdy. Niezwykle przydatna substancja, która przyda się w każdej sytuacji wymagającej czyszczenia. Nie inaczej jest w przypadku sprzątania pralki. Soda oczyszczona usunie brzydki zapach z wnętrza urządzenia oraz dokładnie zdezynfekuje najbrudniejsze elementy pralki. Jak wyczyścić pralkę sodą oczyszczoną?

  1. Nasyp do zwykłej szklanki sodę oczyszczoną. Celuj w około 3/4 szklanki.
  2. Wsyp sodę do komory na proszek.
  3. Ustaw najdłuższy program z wysoką temperaturą prania.
  4. Puść puste pranie i czekaj, aż pralka zakończy pracę.

I… gotowe! Główną zaletą czyszczenia pralki sodą oczyszczoną jest brak jakichkolwiek przykrych zapachów, z którymi musimy użerać się przez następne kilkanaście godzin. Sodę zakupisz zarówno w osiedlowym sklepie, jak i lokalnym supermarkecie.

Jak wyczyścić pralki tabletką do zmywarki?

Wydawałoby się, że to niemożliwe, ale czyszczenie pralki tabletką zmywarki jest również świetnym sposobem na jej odświeżenie. Tabletki do zmywarki są na tyle uniwersalne, że możesz śmiało gruntownie wyczyścić nimi wnętrze pralki. Wrzuć tabletkę do bębna urządzenia i puść puste pranie. Pamiętaj, aby nie przesadzić z temperaturą prania, gdyż jej optymalna wartość to okolice 70 stopni Celsjusza. Wyczyszczenie pralki tabletką do zmywarki zagwarantuje brak kamienia oraz szkodliwych bakterii.

O czym pamiętać podczas czyszczenia pralki?

Skoro zabrałeś się już za sprzątanie łazienki, spróbuj zapamiętać kilka przydatnych informacji, które pozwolą Ci się cieszyć pralką jeszcze przez długie lata. Po pierwsze, zwracaj uwagę na filtr pralki, który często ulega zapchaniu. Zapchany filtr sprawia, że ubrania nie piorą się dokładnie, a pralka wydziela nieprzyjemny dla nosa zapach. Filtr wyczyścisz wyjmując go i płucząc w roztworze wody i octu. Gdy filtr wyschnie, zamontuj go w urządzeniu.

Ponadto, nie zapominaj o czyszczeniu szuflady na proszek i uszczelek pralki. Zabrudzona komora na proszek wygląda po prostu brzydko i często staje się siedliskiem szkodliwych mikroorganizmów. Komorę wyczyścisz zwykłym płynem do mycia, natomiast uszczelki potraktują sodą oczyszczoną.

 

 

 

 

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Sprzątanie, Sprzątanie mieszkań i domów

Wypróbuj już dziś

Nie musisz się rejestrować. Możesz skorzystać z usługi w 2 minuty.

Zamów serwis Skontaktuj się