Dlaczego pralka nie wiruje? Poznaj przyczyny!

Data publikacji: 14 kwietnia 2021
dlaczego pralka nie wiruje, pralka nie wiruje na wysokich obrotach, dlaczego pralka nie wiruje, pralka nie odwirowuje, pralka nie chce wirować

Pralki są jednymi z najbardziej awaryjnych urządzeń w naszych domach. Czasami zdarza się, że pralka nie odwirowuje wody. Powodów tego typu problemu może być wiele i nie zawsze wiążą się one z faktyczną usterką sprzętu. Chcesz dowiedzieć się, dlaczego pralka nie wiruje? Przeczytaj zatem nasz dzisiejszy wpis i poszerz swoją wiedzę!

Pralka nie wiruje – sprawdź filtr

Częstą przyczyną problemów z wirowaniem jest zapchany filtr pompy odpływowej. Do zapchania filtra może na przykład doprowadzić skarpetka lub przedmiot niewyjęty z kieszeni przed praniem. Oczywiście do takiej sytuacji może dojść również wtedy, gdy zapominamy o regularnym czyszczeniu urządzenia i nagromadzony brud w filtrze powoduje, że pralka nie odpompowuje wody. W nowszych pralkach o zatkanym filtrze poinformuje nas kontrolka na wyświetlaczu. Warto jednak kierować się również zmysłem węchu, ponieważ zwykle w przypadku problemów z filtrem pranie brzydko pachnie.

W tej sytuacji nie pozostaje nic innego jak odetkanie filtra pompy odpływowej. Jak odetkać filtr? Należy oczywiście zakręcić zawór wody oraz odłączyć pralkę od zasilania. Wodę z bębna urządzenia najlepiej usunąć za pomocą wężyka odpływowego. Należy podstawić pod niego miskę lub wiadro, aby uniknąć zalania łazienki. Następnie wystarczy odkręcić i wyczyścić filtr. W pralkach ładowanych od przodu zwykle znajduje się on na dole i jest zasłonięty klapką. W przypadku pralek ładownych od góry znajdziemy go z boku urządzenia. Warto również wymienić filtr na nowy, jeśli pralka służy nam już od dłuższego czasu.

Zabrudzony układ hydrostatyczny

Niekiedy powyższe wysiłki idą na marne, ponieważ na wyświetlaczu nadal pojawia się dioda sygnalizująca problemy z filtrem. To może wskazywać na zabrudzony układ hydrostatyczny, dlatego konieczne będzie sprawdzenie między innymi hydrostatu, pompy odpływowej i sitek.

Pralka nie chce wirować – niewłaściwe użytkowanie

Czasami to, że pralka nie wiruje, nie jest spowodowane poważniejszą awarią urządzenia, a niewłaściwym korzystaniem ze sprzętu. Dodawanie zbyt dużej ilości środków piorących może powodować powstawanie zbyt dużej ilości piany, a to utrudnia pralce wirowanie. Należy zwracać także uwagę na ładowność pralki wyrażoną w kilogramach. Przeciążanie bębna zbyt dużą ilością odzieży lub przedmiotów, które mocno chłoną wodę, uniemożliwia urządzeniu swobodne odwirowanie wody. Być może zmiana dotychczasowych nawyków zażegna problem.

Twoja pralka nie wiruje? Sprawdź pasek napędowy

Bezpośrednio za wirowanie pralki odpowiada koło pasowe, na które jest nawinięty pasek napędowy. Jeśli dojdzie do jego obluzowania lub zerwania, urządzenie nie będzie wirować prania lub jego praca zostanie zaburzona. Jak sprawdzić, czy pasek napędowy w pralce jest zerwany? Jeśli bęben obraca się bez oporu, konieczne będzie ponowne nawinięcie lub wymiana paska.

Zablokowany bęben

Niekiedy pralka nie odwirowuje prania ze względu na blokadę bębna. Jeśli bęben w ogóle się nie obraca, być może blokuje go guzik lub inny drobny przedmiot, który nieopatrznie dostał się do prania. Przyjrzyj się dokładnie bębnowi, a być może znajdziesz małego winowajcę w postaci bilonu lub wsuwki do włosów.

Pralka nie odpompowuje wody – zużyte szczotki węglowe

Choć coraz więcej nowoczesnych pralek zostaje wyposażonych w silniki bezszczotkowe, nadal wiele osób posiada pralki ze szczotkami węglowymi w silniku. Jeśli pralka nie wiruje na wysokich obrotach, a podczas normalnej pracy bęben obraca się, najprawdopodobniej zużyciu uległy wspomniane szczotki węglowe i konieczna będzie ich wymiana.

Pralka nie wiruje-spalony kondensator rozruchowy

Kondensator rozruchowy jest elementem silnika, który napędza wirowanie w pralce. Jeśli dojdzie do jego przepalenia, pralka nie chce wirować, ponieważ nie może wejść na wyższe obroty. Pomocna może okazać się wymiana kondensatora na nowy.

Teraz już wiesz, co może powodować, że pralka nie wiruje. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, dlatego, jeśli nie czujesz się na siłach, aby zając się samodzielną naprawą urządzenia, wybierz nasz serwis AGD, a my zdiagnozujemy i usuniemy problem w kilka chwil.

 

Inne artykuły dotyczące pralek:

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki?

Czyszczenie pralki

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD

Wypróbuj już dziś

Nie musisz się rejestrować. Możesz skorzystać z usługi w 2 minuty.

Zamów serwis Skontaktuj się