Czyszczenie piekarnika – Jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami?

Data publikacji: 11 maja 2021
czyszczenie piekarnika

Jakie są najlepsze sposoby na samodzielnie czyszczenie piekarnika? Oczywiście, że te domowe! Sprzątanie brudnego piekarnika, który obfituje w przypalone tłusty plamy i resztki jedzenia nie należy do najprzyjemniejszych prac. Jeśli jednak chcesz samodzielnie zmierzyć się z myciem piekarnika, zapoznaj się z przedstawionymi przez nas domowymi sposobami na czysty piekarnik. Nie wiesz, jak usunąć zapieczone plamy? A może nie chcesz korzystać ze środków chemicznych? Zapraszamy do lektury!

Mycie piekarnika masz już za sobą? Dowiedz się, jak skutecznie wyczyścić pralkę!

Czyszczenie piekarnika – Od czego zacząć sprzątanie?

Zanim zajmiemy się gruntownym odświeżaniem domowego piekarnika, warto przypomnieć sobie nieco o korzyści płynących z regularnej pielęgnacji tego urządzenia. Jeżeli nie chcesz mieć na głowie kilku godzin szorowania tłustych plam, pamiętaj, aby po każdym użyciu umyć piekarnik mieszanką wody z octem w proporcji pół na pół.

Ta ekologiczna i efektywna metoda nie uszkodzi piekarnika i pozwoli mu nieco odetchnąć. Jak umyć piekarnik octem? Nałóż roztwór octu i wody na ścierkę lub gąbkę, a następnie dokładnie umyj wnętrze urządzenia. Na sam koniec wytrzyj mokre miejsca suchą ścierką, a piekarnik pozostaw na jakiś czas otwarty.

Jak umyć piekarnik z termoobiegiem?

Nie każde sprzątanie piekarnika musi być męczące. Jeżeli Twój piekarnik wyposażony został w funkcję termoobiegu, czyszczenie piekarnika będzie o wiele prostsze niż mogłoby się wydawać. Nie musisz używać do tego ścierki lub mocnych środków chemicznych. Jak umyć piekarnik z funkcją termoobiegu?

 1. Wlej do odpowiednio dużego naczynia żaroodpornego wodę oraz sok z cytryny.
 2. Włóż naczynię do środka, a następnie ustaw temperaturę piekarnika na ok. 170 stopni Celsjusza. Nie zapomnij o włączeniu funkcji termoobiegu!
 3. Parująca od wysokiej temperatury woda dostanie się do wszelkich zakamarków piekarnika i dokładnie umyje całe wnętrze urządzenia.
 4. Po wyłączeniu sprzętu, wytrzyj go suchym papierem lub ściereczką namoczoną w płynie do naczyń.

Metoda ta jest uniwersalna i niezwykle prosta w użyciu. Bardziej uciążliwe zabrudzenia, które nie zniknęły po procesie parowania, możesz śmiało usunąć octem i sodą oczyszczoną.

Czyszczenie piekarnika – Jak uporać się z większym brudem?

Mimo, że mycie piekarnika za pomocą funkcji termoobiegu jest wygodne, to nie zawsze zadziała. Na większe zabrudzenia przygotuj specjalną mieszankę wody, sody oczyszczonej i płynu do naczyń. Do szklanki wlej ok. 200ml wody oraz wsyp 1/4 szklanki sody oczyszczonej. Dodaj łyżkę płynu do naczyń i mocno rozmieszaj. Jak umyć piekarnik sodą oczyszczoną?

Na silne zabrudzenia nałóż delikatnie miksturę z wody i sody, a następnie zostaw piekarnik otwarty na ok. 20 minut. Po tym czasie umyj zanieczyszczone miejsca wodą, tak aby usunąć cały nalot z sody i wytrzyj piekarnik do sucha. Po plamach nie powinno być ani śladu.

Czym wyczyścić drzwi piekarnika?

Brudna szyba piekarnika Amica lub piekarnika Samsung to niezbyt ciekawy widok. Regularne czyszczenie piekarnika może jednak pomóc nam w minimalizowaniu tak nieciekawych sytuacji. Czyszczenie drzwi piekarnika od zewnątrz i wewnątrz nie powinno być większym problemem. Szybę myjemy podobnie jak resztę urządzenia, najlepiej sodą i octem lub sokiem z cytryny. Niewielu z nas pamięta jednak o myciu szyby środkowej. Jak umyć drzwi piekarnika w środku?

 1. Otwórz drzwi piekarnika i zablokuj jego zawiasy.
 2. Wykręć i wyjmij śruby, które przytrzymują szyby razem.
 3. Wyciągnij szybę środkową spomiędzy szybą wewnętrzną a zewnętrzną.
 4. Dokładnie umyj szybę sodą i płynem do naczyń.
 5. Umytą szybę wysusz, a następnie ponownie zamontuj w drzwiach piekarnika.

Jak widzisz, czyszczenie piekarnika nie musi być trudne i nieprzyjemne. Zwykłe produkty, które z pewnością masz w szafkach kuchennych poradzą sobie z każdą tłustą plamą. Pamiętaj, aby zawsze trzymać w kuchni:

 • Ocet;
 • Sodę oczyszczoną;
 • Kwasek cytrynowy;
 • Płyn do mycia naczyń.

Jeśli jednak nie chcesz samodzielnie bawić się w mycie przypalonego piekarnika, zdecyduj się na usługi sprzątające w Twojej okolicy. Doświadczona firma sprzątająca z pewnością poradzi sobie z kilkom tłustymi plamami!

 

 

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Sprzątanie, Sprzątanie mieszkań i domów

Wypróbuj już dziś

Nie musisz się rejestrować. Możesz skorzystać z usługi w 2 minuty.

Zamów serwis Skontaktuj się