Zmywarka nie domywa naczyń – Czy możesz coś zrobić?

Data publikacji: 13 kwietnia 2021
zmywarka nie domywa naczyń

Zmywarka nie domywa kubków i talerzy? Problem ze zmywaniem stał się na tyle dotkliwy, że mieszkanie pływa w stercie brudnych naczyń? Zmywarka może nie domywać naczyń z przyczyn zależnych od użytkownika lub całkowicie od niego niezależnych. Dlaczego zmywarka nie zmywa naczyń? Jak poprawnie ustawić naczynia w zmywarce? Jaki program zmywania wybrać? Zapraszamy do lektury naszego poradnika!

Miewasz więcej problemów ze sprzętem AGD, a chciałbyś zacząć sam diagnozować wszelkie awarie? Dowiedz się, dlaczego zmywarka nie pobiera wody!

Zmywarka nie domywa naczyń – Jakie są najczęstsze przyczyny?

Zdarzyło Ci się obserwować pracę zmywarki, gdy nie domywała naczyń? Jeśli tak, prawdopodobnie zauważyłeś, że nieprawidłowa praca zmywarki to często skutek niedopatrzenia ze strony użytkownika. Naczynia wychodzą z komory brudne, ponieważ zapominamy o podstawowych czynnościach związanych ze zmywarką. Dlaczego zatem zmywarka nie domywa naczyń?

  • Źle ustawione naczynia uniemożliwiają wodzie dostanie się do naczyń ułożonych niżej;
  • Zbyt krótki program zmywania może nie starczyć na bardziej uporczywe plamy i zabrudzenia;
  • Zmywarka nie domywa naczyń, gdy poszczególne elementy jej budowy są pokryte kamieniem lub brudem;
  • Brudna i nieczyszczona od miesięcy zmywarka nie domyje talerzy. Co więcej, może je dodatkowo ubrudzić.

Jak możesz zauważyć, problem z nieprawidłowym działaniem to bardzo często skutek zaniedbania ze strony użytkownika. Dowiedzmy się, jak zapobiegać awariom zmywarki w naszym domu.

Jak prawidłowo ustawić naczynia w zmywarce?

Aby zmywarka działała w pełni swoich możliwości, woda w komorze zmywania musi mieć łatwy dostęp do wszelkich poziomów z naczyniami. Często zdarza się jednak, że naczynia ułożone na wyższych poziomach blokują dostęp do tych położonych niżej. Nieprawidłowe ustawienie naczyń w zmywarce kończy się wtedy brudnymi talerzami i garnkami, czyli zabrudzonymi naczyniami o większych gabarytach. Dążenie do wykorzystania pełnej pojemności zmywarki zwykle kończy się tragicznie. Zbyt duża ilość naczyń to przepełnienie komory, przykrycie jednego naczynia drugim oraz potrzeba ciągłego otwierania zmywarki i przemieszczania poszczególnych naczyń w inne miejsce. Jak tego uniknąć?

Podziel stertę brudnych naczyń na dwa wsady, tak aby żaden z nich nie przepełnił zmywarki. Jeśli goni Cię czas, do zmywarki wrzuć jedynie najbardziej ubrudzone naczynia, a resztę umyj ręcznie. Producenci zmywarek nie bez powodu sporządzają dokładne wyliczenia pojemności urządzenia – korzystaj z tego! Niektóre nowsze zmywarki Bosch lub Samsung od niedawna wyposażane są również w specjalne sensory załadunku.

Zmywarka nie domywa naczyń – Ustaw odpowiedni program

Zmywarka to urządzenie, które przystosowane jest do najefektywniejszego działania. Mimo to, aby osiągnąć maksymalny potencjał urządzenia należy spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest oczywiście ustawienie odpowiedniego programu zmywania. W dobie wiecznego pościgu za kolejną rzeczą, bardzo często zapominamy, że krótki program zmywania wcale nie gwarantuje, że w pełni wyczyści nasze garnki i talerze z zaschniętego brudu.

Jeżeli nie chcesz, aby problem niedomytych naczyń ze zmywarki dotyczył również Ciebie, zawsze dobieraj odpowiedni program zmywania. Krótszy czas programowania zarezerwuj dla mniej zabrudzonych naczyń oraz naczyń szklanych.

Czyszczenie zmywarki – Kiedy warto się zdecydować?

Niedrożne części zmywarki oraz blokujące wodzie drogę resztki jedzenia oraz kamień to również niezwykle częsta przyczyna niedomytych naczyń w zmywarce. Zauważyłeś, że problem z brudnymi naczyniami zaczynał się stopniowo, a nie nagle? Jeśli zmywarka nie zmywa naczyń, czyszczenie zmywarki powinno być pierwszym działaniem jakie podejmiesz. Jak wyczyścić zmywarkę?

  1. Sprawdź ręcznie, czy wewnętrzne elementy zmywarki nie potrzebują udrażniania. Oglądaj się za większymi składowiskami resztek jedzenia lub kamienia.
  2. Spójrz na filtr zmywarki. Jeśli zauważysz tam resztki jedzenia lub mniejsze przybory kuchenne – pozbądź się ich. Filtr możesz wyciągnąć, umyć oraz ponownie zamontować.
  3. Dokładnie wyczyść rogi, zawiasy oraz spryskiwacze zmywarki.
  4. Na sam koniec umyj całą zmywarkę specjalnym płynem do czyszczenia. Płyn wlewa się w miejsce tabletki, a następnie ustawia się pusty cykl zmywania.

Czyszczenie zmywarki nie jest rzeczą skomplikowaną. Nie jest to również sprawa, do której należałoby wzywać fachowca. Jeśli jednak zmywarka nie domywa naczyń na skutek uszkodzenia elektrozaworu, pompy myjącej, silnika odpływowego lub grzałki – niezwłocznie skontaktuj się z fachowcem i przygotuj się na wymianę części.

 

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek, Serwis AGD

Wypróbuj już dziś

Nie musisz się rejestrować. Możesz skorzystać z usługi w 2 minuty.

Zamów serwis Skontaktuj się