
Zmywarka nie pobiera wody? Tak jak w przypadku innych awarii sprzętu AGD, pozostaje Ci kontakt z odpowiednim fachowcem lub samodzielne diagnoza awarii. Mimo, że problem z pobieraniem wody może być poważny to szybka oraz samodzielna diagnoza może oszczędzić Ci trochę czasu i pieniędzy. Nie wiesz, dlaczego zmywarka nie pobiera wody? Zapraszamy do naszego najnowszego poradnika. Miłej lektury!
Oprócz problemów ze zmywarką walczysz również z awariami pralki? Dowiedz się, dlaczego pralka nie wiruje!
Stałeś się dumnym posiadaczem nowej zmywarki Bosch lub zmywarki Amica, ale nie wiesz, jak samodzielnie podłączyć ją do prądu i wody? Prawidłowe podłączenie zmywarki to absolutna konieczność, aby w pełni cieszyć się nowym zakupem. Jeżeli mimo prób podłączenia zmywarka nie ciągnie wody, sprawdź czy została prawidłowo podłączona. Dokładnie przetestuj ciśnienie wody w zaworze. Odkręć lekko przewód i poczekaj, aż poleje się z niego woda. Jeżeli przewód łączący zmywarkę z dopływem wody jest pogięty i wykręcony – należy go wyprostować.
Nie zapominaj jednak, że powód przez który zmywarka nie pobiera wody może być o wiele bardziej złożony Jeżeli wyeliminowałeś już powyższe przyczyny, przejdźmy do dalszej diagnozy usterki.
Płaszcz wodny to element zmywarki, który składa się z drobnych kanałów. Kanały te wyjątkowo łatwo zapełniają się brudem, kamieniem oraz resztkami jedzenia. Czyszczenie płaszcza wodnego nie należy do najtrudniejszych zajęć. Wyjmij płaszcz wodny ze zmywarki, a następnie wyczyść go odpowiednim preparatem. Wyczyszczony płaszcz wodny zamontuj ponownie w urządzeniu, sprawdzając przy okazji ogólny stan wnętrza urządzenia.
Elektrozawór to element budowy zmywarki, który umieszczony jest na końcu węża zasilającego zmywarkę. Awaria elektrozaworu objawia się na szereg różnych sposobów, również w formie problemów z poborem wody. Jak sprawdzić stan elektrozaworu?
Koszt nowego elektrozaworu oscyluje w okolicach kilkudziesięciu złotych. Warto jednak pamiętać, iż montaż jakichkolwiek części zamiennych warto zlecić bardziej doświadczonym osobom – chociażby fachowcom od napraw sprzętu AGD.
Odpływ oraz płaszcz wodny to nie jedyne miejsca, na których chętnie gromadzi się kamień oraz brud z resztek jedzenia. Brud gromadzi się również na stykach przełącznika, który następnie łączy się z pływakiem. Co się dzieje, gdy styki przełącznika są uszkodzone lub brudne? Pływa cały czas wysyła informację o przepełnieniu wodą, a w efekcie zmywarka nie pobiera wody. To swoiste zabezpieczenie przed zalaniem zobaczyć można w większości nowoczesnych zmywarkach Amica lub Bosch. Co natomiast z brudem na stykach? Wyciągnij ze zmywarki pływak i dokładnie go oczyść. Sprawa powinna być załatwiona.
Uszkodzenie programatora to niestety bardzo częsta przyczyna awarii zmywarek. Zmywarki z zepsutym programatorem nie pracują na ustawionym programie, zmieniając go w trakcie zmywania. Uszkodzony programator wysyła błędne informacje do elektrozawory, a ten nie pobiera wody. Co jest najczęstszą przyczyną awarii programatora? Zwykle jest to zwarcie lub fizyczne uszkodzenie płytki modułu. W przypadku awarii programatora, jedynym wyjściem z sytuacji jest wymiana wadliwej części. Należy być jednak przygotowanym na to, że nierzadko koszt programatora osiąga ceny nowych zmywarek.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek, Serwis AGD
Nie musisz się rejestrować. Możesz skorzystać z usługi w 2 minuty.