Zakładanie trawnika z rolki – czy warto?

Data publikacji: 10 marca 2021
zakładanie trawnika z rolki, Zakładanie trawników z rolki, Zakładanie trawy z rolki, Układanie trawy z rolki

Trawnik z rolki cieszy się coraz większą popularnością, o czym świadczy duża dostępność tego typu produktów na rynku. Czy zakładanie trawnika z rolki to rzeczywiście dobry pomysł? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i poznaj naszą opinię!

Zakładanie trawników z rolki – szybkie efekty

Trawniki z rolki umożliwiają natychmiastową metamorfozę przydomowego ogródka bądź innej przestrzeni wymagającej zaaranżowania. W przypadku trawy z wysiewu nasion należy poczekać na efekty kilka tygodni lub nawet miesięcy. Dodatkowo przy tradycyjnych wysiewach trawa jest narażona na chwasty i warunki atmosferyczne, co utrudnia założenie gęstego trawnika bez prześwitów. W przypadku trawy z rolki od razu otrzymujemy efekt pięknego, gęstego trawnika bez większego wysiłku i czasu oczekiwania. Co ważne, trawnik z rolki nie może być użytkowany od razu po założeniu. Należy odczekać kilka tygodni, aby trawa mogła ukorzenić się w gruncie.

Zakładanie trawnika z rolki – uniwersalność

Trawniki z rolki nadają się do większości podłoży. Są szczególnie polecane w przypadku powierzchni o znacznym nachyleniu, ponieważ założenie trawnika z wysiewu w takich warunkach byłoby niezwykle trudne ze względu na spłukiwanie nasion podczas podlewania lub opadów. Ponadto trawnik z rolki można przycinać w dowolne kształty, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie niecodziennych efektów wizualnych. Należy pamiętać, że trawa z rolki nie zachowuje się najlepiej w zacienionych miejscach, jednak na rynku są dostępne już trawy dedykowane do stanowisk zacienionych.

Zakładanie trawnika z rolki – łatwe układanie

Układanie trawy z rolki nie wymaga specjalistycznych umiejętności, jeśli jednak wolisz zlecić to zadanie fachowcom, skorzystaj z naszej oferty zakładanie trawników. Trawa z rolki jest zwykle sprzedawana w pasach o wymiarach 200cmx50 cm. Jak układać trawę z rolki? Zaczynamy układanie od miejsca z naturalną linią prostą. Może to być dom, ogrodzenie, budynek gospodarczy, chodnik. Pomiędzy rolkami nie powinno być żadnych przerw, a pasy należy układać według podobnego wzoru jak cegiełki na ścianie.

Zakładanie trawy z rolki nie jest skomplikowane, należy pamiętać jednak o dwóch ważnych kwestiach, które zadecydują o jego trwałości. Po pierwsze zakupiona trawa nie może leżeć w rolkach dłużej niż jeden dzień. Po drugie przed przystąpieniem do prac należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Jak przygotować podłoże pod trawnik z rolki? Musisz pozbyć się chwastów, wyrównać teren i spulchnić ziemię.

Zakładanie trawników z rolki – wydłużony czas zakładania

Tradycyjny trawnik z siewu zakłada się w okresie od kwietnia do listopada. W przypadku trawy z rolki można ją układać od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, ponieważ nie potrzebuje wiele czasu na ukorzenienie. Jak dbać o trawnik z rolki? Pielęgnacja wygląda podobnie jak w przypadku trawnika z wysiewu. Należy pamiętać o regularnym koszeniu oraz nawadnianiu, jak również nawożeniu trawnika od 3 do 4 razy w roku.

Jak wybierać trawnik z rolki?

Choć zakładanie trawnika z rolki nie jest trudno, to o jego trwałości zadecyduje wybór trawy. Zwróć uwagę na jakość darni. Powinna być gęsta, z pięknymi, intensywnie zielonymi liśćmi. Jeśli kolor trawy jest wyblakły, a do tego ma obeschnięte korzenie, zrezygnuj z zakupu. Trawa uniesiona za wierzchołek nie powinna się również rozrywać. Jeśli chcesz, żeby trawnik z rolki ładnie prezentował się w ogródku, pojedyncze pasy powinny być jednakowej grubości i szerokości.

Wady trawnika z rolki

Trawnik z rolki ma kilka wad. Największą z nich jest cena. Cena trawy z rolki przy powierzchni 100m2 wyniesie około 1500 złotych. Decydując się na tradycyjny wysiew trawy, cena będzie aż o 30 razy niższa! Dodatkowo w przypadku gotowych trawników z rolki mamy niewielką możliwość doboru składu trawy i najczęściej darń jest produkowana na trawniki użytkowe lub ozdobne. Większość z nich nie jest zatem odporna na suszę lub zacienienie. Można jednak znaleźć kilku producentów trawy w rolce, którzy wykonują specjalistyczne trawniki, nadające się do położenia także w trudniejszych warunkach.

Biorąc pod uwagę zarówno wady, jak i zalety trawy z rolki, warto zdecydować się na zakładanie trawnika z rolki zwłaszcza w przypadku niewielkiego ogródka. Dodatkowo możemy uzyskać efekt bujnej trawy w krótkim czasie, a taki rezultat w zasadzie nie byłby możliwy do osiągnięcia w przypadku tradycyjnego wysiewu.

 

To może Cię zainteresować:

Klimatyzacja do biur – dlaczego warto?

Przeprowadzki biur z firmą transportową

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Utrzymanie zieleni, Zakładanie trawników

Wypróbuj już dziś

Nie musisz się rejestrować. Możesz skorzystać z usługi w 2 minuty.

Zamów serwis Skontaktuj się