Pierwsze uruchomienie zmywarki – porady

Data publikacji: 16 czerwca 2021
pierwsze użycie zmywarki, pierwsze właczenie zmywarki, pierwsze uruchomienie zmywarki Bosch, Electrolux, Siemens, Beko

Wiele osób marzy o zmywarce, która pozwala uniknąć ręcznego zmywania naczyń. Urządzenie nie jest już towarem luksusowym i dobrą zmywarkę można kupić za naprawdę niewielkie pieniądze. Aby sprzęt działał prawidłowo, ważne jest właściwe użytkowanie, w tym pierwsze uruchomienie zmywarki. Zastanawiasz się jak podłączyć zmywarkę i jak przeprowadzić pierwsze włączenie zmywarki? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się więcej! Na końcu znajdziesz również praktyczne porady dotyczące korzystania z tego urządzenia.

Pierwsze uruchomienie zmywarki – montaż

Jeśli decydujesz się na samodzielne podłączenie zmywarki, należy usunąć z urządzenia wszelkie zabezpieczenia, takie jak naklejki czy wkładki. Trzeba także sprawdzić stan wężyków dołączonych do urządzenia pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Zmywarka powinna zostać ulokowana w pobliżu gniazda elektrycznego, kranu i odpływu wody. Przed przystąpieniem do montażu należy sprawdzić też twardość wody. W zestawie z urządzeniem znajdziesz specjalne paski do sprawdzenia stanu wody w domu. Pasek należy zanurzyć w wodzie z kranu, aby dowiedzieć się, z jakiej wody korzystamy na co dzień. Najlepsza dla zmywarki jest woda miękka, która jednak rzadko płynie w naszych kranach. Twarda woda skraca też żywotność urządzenia, ale na szczęście na rynku są dostępne środki zmiękczające wodę, o czym przeczytasz w akapicie „Pierwsze uruchomienie zmywarki – zakup detergentów”.

Co ważne, urządzenie należy podłączyć tylko do zaworu zimnej wody, ponieważ zmywarka samodzielnie podgrzewa wodę do wymaganej temperatury podczas cyklu zmywania. Nie bez znaczenia jest także stabilne podłoże, zmywarka nie powinna stać na dywanie czy wykładzinie oraz stykać się z meblami. Czasami konieczne jest dodatkowo wyregulowanie nóżek.

Pierwsze włączenie zmywarki – zakup detergentów

Zanim przeprowadzisz pierwsze uruchomienie zmywarki Bosch lub innego producenta, musisz zaopatrzyć się w środki chemiczne dedykowane do Twojego urządzenia. Pamiętaj, że sama zmywarka nie poradzi sobie z zanieczyszczeniami. Co zatem należy kupić?

Sól do zmywarki

Co daje sól do zmywarki? Jest to produkt, który niweluje twardość wody i zapobiega powstawaniu osadu, a tym samym wydłuża żywotność urządzenia. Ile wsypać soli do zmywarki na pierwsze uruchomienie? Najpierw do zbiornika na sól należy wlać około litra wody. Następnie wsypujemy sól za pomocą dołączonego do sprzętu lejka, do momentu, aż woda zacznie wypływać na boki.

Nabłyszczacz

Jak wskazuje nazwa, produkt zapewnia błyszczenie się zastawy i przeciwdziała matowieniu oraz powstawaniu smug na sztućcach i talerzach. Nabłyszczasz należy wlać do specjalnego pojemnika, zwykle opatrzonego symbolem gwiazdki, aż do maksymalnego poziomu.

Tabletki do zmywarki

Jeśli masz za sobą pierwsze włączenie zmywarki i lubisz ułatwiać sobie życie, nie musisz używać nabłyszczacza i soli zmiękczającej. Na rynku są dostępne specjalnie tabletki do zmywarek, które oprócz roztworu myjącego zawierają nabłyszczacz, sól czy płyn zabezpieczający stal szlachetną oraz szkło. Gdzie umieścić tabletkę w zmywarce? Zwykle pojemnik znajduje się obok dozownika na nabłyszczacz, jednak warto posiłkować się również instrukcją obsługi. Co ważne, tabletki nie sprawdzą się w przypadku bardzo twardej wody. Bez problemu możesz z nich korzystać, jeśli stopień twardości wody nie przekracza 21 dH.

Pierwsze uruchomienie zmywarki – bez naczyń

Pierwsze użycie zmywarki powinno odbywać się bez załadunku, jednak przy użyciu normalnej ilości detergentów. Taki cykl zmywania wypłucze i zdezynfekuje wszystkie elementy zmywarki, przygotowują je na styczność ze sztućcami i talerzami. Wystarczy wybrać jeden ze standardowych programów i po zakończeniu zmywania można myć już w zmywarce naczynia. Pamiętaj jednak, aby nie otwierać drzwiczek urządzenia bezpośrednio po skończeniu pracy urządzenia, ponieważ gorąca para ze zmywarki może uszkodzić meble.

Pierwsze uruchomienie zmywarki Siemens, Beko, Electrolux, Whirlpool – praktyczne porady

  1. Pamiętaj o regularnym odkamienianiu! Pomimo stosowania środków chemicznych do zmywarek, raz w miesiącu warto zastosować odkamieniacz. Nie zapominaj również o cyklicznym usuwaniu resztek jedzenia z filtra. Pozwoli to cieszyć Ci się sprawnie działającą pralką przez wiele lat.
  2. Nie przeładowuj zmywarki i rozmieszczaj naczynia w komorze w taki sposób, aby nie zasłaniały spryskiwaczy. Dzięki temu Twoje talerze i sztućce będą zawsze czyste po wyjęciu ze zmywarki.
  3. Kieruj się instrukcją i poznawaj nowe programy. Nie zawsze konieczne jest użycie standardowego cyklu zmywania, w przypadku lekko zabrudzonych naczyń, możesz skorzystać z innych rozwiązań znajdujących się w Twojej zmywarce, na przykład z programu szybkiego lub oszczędnego Eco. Zmniejszy to Twoje rachunki za wodę ?

Wiele osób, które do tej pory nie miały styczności ze zmywarką, obawia się, czy poradzi sobie z jej obsługą. Jak widać, pierwsze uruchomienie zmywarki, jej podłączenia oraz dalsza eksploatacja nie są wcale skomplikowane. Jeśli chcesz, żeby podłączeniem nowego urządzenia zajął się hydraulik, zachęcamy do skorzystania z naszych usług.

 

To może Cię zainteresować:

Dlaczego zmywarka nie pobiera wody?

Zmywarka nie domywa naczyń

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Usługi hydrauliczne

Wypróbuj już dziś

Nie musisz się rejestrować. Możesz skorzystać z usługi w 2 minuty.

Zamów serwis Skontaktuj się