Jak często sprzątać biuro? – Czyli od czego zależy częstotliwość porządków!

Data publikacji: 4 maja 2021
jak często sprzątać biuro?

Częstotliwość sprzątania biura będzie oczywiście różna w zależności od indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Na częstotliwość sprzątania wpływa zarówno wielkość biura, jak i liczba zatrudnionych osób oraz przeznaczenie placówki. Biura, które często służą jako miejsca przyjmowania klientów biznesowych będziemy starali się sprzątać częściej i dokładniej. Nie należy również zapominać, iż porządek w biurze wpływa pozytywnie na samych pracowników, którzy chętniej pracują w czystym miejscu pracy. Zapoznaj się z naszym artykułem, a dowiesz się, jak często sprzątać biuro!

Jak ustalić częstotliwość porządków w biurze?

Aby dokonać w pełni świadomej decyzji w kwestii częstotliwości sprzątania biura, należy wcześniej zdać sobie sprawę, jakie czynniki wpływają na konieczność sprzątania. Niezależnie od tego, czy zależy nam na czystych oknach, posprzątaniu toalet czy jedynie bieżącym sprzątaniu, zwróćmy uwagę na:

  • Liczbę pomieszczeń użytkowych (chodzi zarówno o pokoje służące do pracy, jak i toalety oraz kuchnie);
  • Wielkość biura;
  • Liczbę pracowników;
  • Aktualny stan biura;
  • Materiały z jakich wykonane są podłogi, ściany, a nawet przedmioty codziennego użytku.

Odpowiedź na pytanie, jak często sprzątać biuro nie jest w takim razie taka banalna. W teorii, większe biura, które nierzadko służą jako miejsce przeprowadzania rozmów biznesowych potrzebować będą częstszego sprzątania i czyszczenia. Nie należy również zapominać, że pracownicy zarówno małych biur, jak i większych biur, wolą pracować w czystych pomieszczeniach. Podczas kalkulacji opłacalności wynajęcia zespołu sprzątającego warto zatem ustalić, ile w rzeczywistości warte jest dla nas czyste biuro.

Jak często sprzątać biuro? – Co powinniśmy sprzątać codziennie?

Niewątpliwie najbardziej problematycznym pomieszczeniem, jeśli chodzi o utrzymanie czystości, jest oczywiście toaleta pracownicza. Jest to miejsce, które niemalże codziennie eksploatujemy na bardzo wysokim poziomie, a co za tym idzie, stosunkowo szybko się brudzi. Toalety pracownicze są również prawdziwymi „wylęgarniami” bakterii. Brudne toalety mogą skutecznie obniżać zdolność do pracowania podwładnych, a w dłuższym okresie, zniechęcać pracowników biura do zjawiania się w pracy. Codzienne sprzątanie toalet pracowniczych ma zatem wymiar zarówno estetyczny, jak i biznesowy.

Ponadto, nie należy zapominać o konieczności uzupełniania mydła, ręczników do wycierania dłoni oraz papieru toaletowego. Brak środków czystości w łazienkach odbije się negatywną opinią zarówno u pracowników, jak i odwiedzających biuro klientów.

Sprzątanie kuchni w biurze – Czy warto?

Jeżeli w naszym biurze pracuje więcej niż cztery osoby, regularne sprzątanie pomieszczenia służącego jako kuchnia jest niemalże niezbędne. Kuchnia to nierzadko miejsce, w którym pracownicy spędzają swój czas wolny, powinna być zatem bezpiecznym punktem, w którym można się zrelaksować. Jeżeli z kuchennego zlewu wydobywa się przykry zapach, a w biurowych lodówkach występuje chaos i brak organizacji – relaks będzie w zasadzie niemożliwy. Zarówno kuchnia, jak i łazienka to dwa obszary biura, które powinny być sprzątane codziennie. Komfort psychiczny pracowników oraz stałe podniesienie morale z pewnością są tego warte.

Jak często sprzątać biuro? – Co sprzątać raz w tygodniu?

Mniejsza częstotliwość sprzątania będzie dotyczyć miejsc, które nie służą pracownikom codziennie, ale wpływają na pierwsze wrażenie o naszej firmie. Chodzi tutaj o m.in.:

  • Parking i podjazd przed biurem;
  • Sprzęt biurowy;
  • Szafki oraz wózki.

Warto pamiętać, iż wszelkie urządzenia biurowe powinny być czyszczone co najmniej raz w tygodniu. Dotyczy to oczywiście firmowych komputerów, drukarek oraz blatów i biurek. W zależności od potrzeb, firma sprzątająca może zająć się również sprzątaniem osobistych przestrzeni pracowników, wliczając w to ramki ze zdjęciami na biurkach, kubki czy krzesła. Podczas ustalania porządków raz na miesiąc nie należy również zapominać o podlewaniu kwiatów doniczkowych, czyszczeniu pajęczyn oraz dezynfekcji urządzeń biurowych.

Co sprzątamy raz w miesiącu lub rzadziej?

Ostatnią kategorią sprzątania biura są bardziej wymagające czynności, na które decydować będziemy się raz na miesiąc lub raz na kwartał. Do rzadszych usług sprzątania biur zaliczymy przede wszystkim mycie okien, odkażanie łazienek i kuchni, maszynowe szorowanie podłóg lub gruntowne sprzątanie kratek wentylacyjnych. Jak często sprzątać biuro w miejscach trudno dostępnych? Idealnym rozwiązaniem będzie ustalenie stałych wizyt w większych odstępach czasu. Pamiętajmy jednak, iż kompleksowe sprzątanie takich miejsc może zająć ekipie sprzątającej nawet kilka godzin lub dni.

 

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Sprzątanie, Sprzątanie biur

Wypróbuj już dziś

Nie musisz się rejestrować. Możesz skorzystać z usługi w 2 minuty.

Zamów serwis Skontaktuj się