Elewacja domu – jaki kolor wybrać?

Data publikacji: 18 marca 2021
elewacja domu jaki kolor wybrać

Wykończając lub remontując nieruchomość, zwykle całą uwagę skupiamy na wnętrzach, zapominając o tym, że jej wizytówką jest elewacja domu. Jaki kolor wybrać na elewację? Czym się kierować przy wyborze koloru? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się więcej na ten temat!

Elewacja domu – jaki kolor wybrać?

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Oczywiście wybór koloru jest podyktowany osobistymi upodobaniami, jednak warto zwrócić uwagę również na stronę praktyczną wybranego przez nas rozwiązania, jak i otoczenie naszej nieruchomości. Przyjrzyj się, jakie kolory dominują w sąsiadujących budynkach i postaraj się dobrać podobną kolorystykę. Elewacja domu powinna harmonizować z otoczeniem, tworząc spójną całość. Jeśli podobają Ci się żywe kolory, lepiej zastosować je tylko na poszczególnych elementach architektonicznych. Odcienie powinny pasować jednak do koloru bazowego, w innym wypadku mogą zaburzyć proporcje całego budynku. To, co wydaje się nam ładne obecnie, niekoniecznie będzie się nam podobać za kilka lat. Z doświadczenia wiemy również, że intensywne kolory szybko się nudzą i zawsze lepszym posunięciem jest wybranie stonowanych barw.

Elewacja domu – jaki kolor wybrać? Biel, beż, żółty?

Szukając odpowiedniego koloru na elewację, najbezpieczniejszym wyborem są barwy neutralne. Biel to ponadczasowa klasyka jeśli chodzi o elewację domu. Pasuje zarówno to nowoczesnych brył budynku, jak i rustykalnych domków. Świetnie komponuje się z innymi kolorami oraz materiałami, takimi jak drewno czy kamień. Jej największym minusem jest jednak mała odporność na zabrudzenia, co wiąże się z koniecznością częstszego malowania elewacji.

Inny jasny kolor, często wybierany na elewację, to żółty. Rozjaśnia budynek, a ciepłe odcienie żółci powodują, że dom sprawia wrażenie przytulnego. Dodatkowym atutem tego koloru jest to, że w odróżnieniu od bieli brudzi się znacznie wolniej. Dobrym wyborem będzie również beż, jasne odcienie zieleni i szarości. Ostatni z wymienionych kolorów stosuje się obecnie bardzo często do podkreślenia pewnych elementów budynku w nowym budownictwie.

Elewacja domu – jaki kolor wybrać? Unikaj ciemnych barw

Niestety ciemne, zdecydowane kolory takie jak czerń, grafit, brąz czy ciemny granat nie są najlepszym wyborem w przypadku malowania elewacji. Obok warunków atmosferycznych, to właśnie ciemny kolor może być powodom odpryskiwania tynku. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Współczynnik HBW, czyli współczynnik odbijania światła. W przypadku bieli wynosi on 100%, a w przypadku czerni 0%! Oznacza to, że kolor czarny nie tylko nie odbija światła, a wręcz pochłania je w całości. Ciemne tynki mocno się nagrzewają, dochodzi do termicznego naprężenia, a to z kolei prowadzi do pękania elewacji. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na ciemnej elewacji budynku, zwróć uwagę na odporne tynki akrylowe lub te z dodatkiem włókna węglowego. Pamiętaj jednak, że podobnie jak we wnętrzach, ciemne kolory pomniejszą, a jasne optycznie powiększają budynek.

Elewacja domu – jaki kolor wybrać? Kieruj się dachem!

Jeśli nie masz w planach wymiany dachu, warto wybrać kolor elewacji pasujący do tego elementu domu. Zestawienie ceglastego dachu z szarą elewacją nie jest najlepszym wyborem, dlatego podpowiadamy, jakie kolory pasują do siebie najlepiej. Przy czerwonym dachu warto postawić na białą lub kremową elewację. Ciemna zieleń ładnie współgra z kolorem białym, żółtym i beżowym. Jeśli Twój dach jest w kolorze szarym lub grafitowym, praktycznie każdy kolor będzie się z nim dobrze komponować.

Wybierając kolor elewacji domu, warto kierować się praktycznością oraz zmysłem estetycznym. Pamiętaj, że każdy, nawet najbardziej niepozorny budynek może zyskać nowy charakter dzięki przemyślanemu zestawieniu barw. Wiosna to dobry pomysł na malowanie elewacji, dlatego nie czekaj i już dziś umów wizytę naszego fachowca, który przeprowadzi tego typu prace sprawnie, a przede wszystkim dokładnie.

 

To może Cię zainteresować:

Zakładanie trawnika z rolki – czy warto?

Potrzebujesz fachowca? Zobacz:

Wypróbuj już dziś

Nie musisz się rejestrować. Możesz skorzystać z usługi w 2 minuty.

Zamów serwis Skontaktuj się