Dlaczego lodówka nie chłodzi?

Data publikacji: 21 kwietnia 2021
Dlaczego lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi? Dlaczego lodówka nie chłodzi? Czemu lodówka nie chłodzi

Podstawową funkcją lodówki jest bez wątpienia chłodzenie jedzenia. Niekiedy zdarza się, że lodówka nie chłodzi, co grozi szybkim psuciem się przechowywanej żywności. Jeśli zastanawiasz się, co może być przyczyną takiej usterki, zachęcamy do lektury dzisiejszego wpisu ?

Lodówka nie chłodzi – z tym poradzisz sobie samodzielnie

W przypadku, gdy Twoja lodówka nie chłodzi, nie zawsze przyczyną jest awaria urządzenia, dlatego należy wykluczyć inne czynniki, mogące wpłynąć na zaburzoną pracę sprzętu. Przede wszystkim sprawdź, czy przypadkiem nie doszło do przerwy w dostawie prądu. Zwróć również uwagę na prawidłowe podłączenie kabla zasilającego, zwłaszcza gdy lodówka nie chłodzi po włączeniu, na przykład po uprzednim rozmrażaniu urządzenia.

Kupiłeś nową lodówkę i po uruchomieniu nie osiąga odpowiedniej temperatury? Zastanawiasz się, dlaczego nowa lodówka Beko nie chłodzi i chcesz już reklamować sprzęt? Spokojnie, w tym przypadku wskazana jest cierpliwość. Niektóre urządzenia zaczynają chłodzić po kilku lub nawet kilkunastu godzinach, dlatego nie pozostaje Ci nic innego, jak spokojnie poczekać.

Inny błahy powód problemów z chłodzeniem może wskazywać na zabrudzony skraplacz. Jest to element znajdujący się na tylnej ściance lodówki i przepływa przez niego czynnik chłodzący, który rozprasza ciepło i odpowiada za utrzymanie prawidłowej temperatury wewnątrz lodówki. W przypadku zabrudzenia skraplacza czynnik chłodzący nie będzie w stanie rozpraszać ciepła, a tym samym lodówka przestanie prawidłowo chłodzić. W tej sytuacji należy dokładnie wyczyścić skraplacz, a problem zniknie.

Czemu lodówka nie chłodzi – najpopularniejsze awarie

Niestety czasami okazuje się, że przyczyną problemów z chłodzeniem nie jest zabrudzony skraplacz czy brak zasilania i nie obędzie się bez wizyty serwisanta. Jakie są najczęstsze powody zbyt wysokiej temperatury w lodówce?

Uszkodzony silnik wentylatora skraplacza

Niekiedy dochodzi do uszkodzenia silnika wentylatora skraplacza. Profesjonalny serwis AGD sprawdzi miernikiem ciągłość silnika wentylatora skraplacza oraz czy nic nie blokuje śmigła wentylatora. Być może konieczna będzie wymiana silnika lub całego wentylatora.

Uszkodzony klixon/starter lub kondensator

Klixon nazywany jest także starterem, ponieważ odpowiada za załączanie pracy sprężarki. Sprężarka z kolei jest sercem lodówki, gdyż jej zadaniem jest przepompowanie czynnika chłodzącego przez cały układ chłodzący lodówki. W przypadku uszkodzenia startera sprężarka może załączać się czasami lub w ogóle i w konsekwencji lodówka nie chłodzi. Innym elementem wpływającym na pracę sprężarki jest kondensator, który zasila ją podczas rozruchu. Jeżeli nie działa kondensator, sprężarka nie może się uruchomić i konieczna będzie wymiana tego podzespołu.

Uszkodzony termostat

Termostat dba o utrzymanie temperatury urządzenia na tym samym poziomie. Gdy dojdzie do jego uszkodzenia, działanie urządzenia zostaje zaburzone, a sama lodówka nie chłodzi. Być może konieczna będzie wymiana termostatu.

Uszkodzony czujnik temperatury

Czujnik temperatury dba o stałą, niską temperaturę wewnątrz urządzenia i przesyła odczyty do modułu sterującego. Moduł sterujący odpowiada z kolei za pracę sprężarki i wentylatora parownika. W przypadku awarii związanej z czujnikiem temperatury, lodówka nie będzie w stanie chłodzić żywności. Fachowiec sprawdzi ten element multimetrem i gdy okaże się to konieczne, wymieni czujnik.

Dlaczego lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi?

Czasami zdarza się, że zamrażarka działa bez zarzutu, a problemy z chłodzeniem ma wyłącznie lodówka. Dowiedz się, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.

Uszkodzony silnik wentylatora parownika

Kiedy lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi, najprawdopodobniej winowajcą jest uszkodzony parownik. Gdy nie działa silnik wentylatora parownika, zimne powietrze nie zostanie rozprowadzone po komorze chłodziarki, jednak zamrażarka może działać dalej bez problemu. Serwisant AGD oceni działanie śmigła wentylatora, sprawdzi miernikiem ciągłość uzwojeń silnika i gdy zajdzie taka potrzeba, wymieni ten podzespół. Zaleca się wymianę silnika również wtedy, gdy pracuje on zbyt głośno.

Ubytek czynnika chłodzącego

Niski poziom chłodziwa, zwanego czynnikiem chłodzącym lub gazem chłodzącym objawia się zbyt wysoką temperaturą wewnątrz urządzenia. Niedobory chłodziwa mogą skutkować prawidłowym działaniem zamrażarki przy jednoczesnym braku chłodzenia komory chłodziarki. Niedobór czynnika chłodzącego w lodówce to poważna awaria, która wymaga wizyty specjalisty. Zanim jednak wezwiesz fachowca, który potwierdzi ubytek chłodziwa, sprawdź, czy lodówka jest odpowiednio wypoziomowana. Czasami okazuje się, że problem niedziałania wyłącznie jednej komory w chłodziarko-zamrażarce wynika po prostu z nieprawidłowego wyregulowania nóżek.

Teraz już wiesz co zrobić, gdy lodówka nie chłodzi. Nie zawsze konieczna jest wizyta fachowca, jednak jeśli problem istnieje nadal po wykluczeniu przyczyn, które możesz sprawdzić samodzielnie, nie zwlekaj i wezwij sprawdzony serwis AGD. Tym samym zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych serwisantów, którzy czekają na Ciebie w wielu miastach!

To może Cię zainteresować:

Jak umyć lodówkę?

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Serwis AGD

Wypróbuj już dziś

Nie musisz się rejestrować. Możesz skorzystać z usługi w 2 minuty.

Zamów serwis Skontaktuj się