Dlaczego lodówka cały czas pracuje?

Data publikacji: 12 maja 2021
lodówka ciągle pracuje, lodówka caly czas pracuje, lodówka pracuje bez przerwy, lodówka nie wyłącza się

Lodówka, podobnie jak inne urządzenia gospodarstwa domowego, jest narażona na różnego rodzaju usterki. Zdarza się, że lodówka cały czas pracuje. Czy to normalne? Czy zawsze konieczna jest wizyta fachowca, gdy lodówka się nie wyłącza? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

Lodówka nie wyłącza się – brudne zwoje skraplacza

Skraplacz odpowiada za rozpraszanie ciepła w taki sposób, aby schłodzić wnętrze lodówki. Zabrudzone zwoje mogą zaburzać prawidłowe działanie urządzenia, przez co lodówka ciągle pracuje, aby obniżyć temperaturę wewnątrz chłodziarko-zamrażarki. Wyczyszczenie skraplacza powinno pomóc w tej sytuacji. Czarną kratkę znajdującą się z tyłu lodówki warto wyczyścić z kurzu i brudu przynajmniej raz na kilkanaście tygodni.

Lodówka cały czas pracuje – usterka grzałki rozmrażającej

Grzałka rozmrażająca odpowiada za rozpuszczenie szronu pojawiającego się na parowniku. W przypadki jej awarii parownik pokryje się szronem, a to z kolei będzie skutkować nieprawidłowym działaniem układu chodzącego i powodować, że lodówka ciągle chodzi.

Lodówka ciągle pracuje – awaria termostatu

Termostat uruchamia sprężarkę, która napędza układ chłodzący w przypadku zbyt niskiej lub wysokiej temperatury. Jego awaria powoduje rozregulowanie pracy całej lodówki. W tym przypadku konieczna będzie wymiana termostatu.

Lodówka się nie wyłącza – problemy z czynnikiem chłodzącym

Jeśli Twoja lodówka Amica ciągle pracuje, być może przyczyną jest nieszczelność czynnika chłodzącego. Bardzo prawdopodobne, że doszło do wycieku czynnika chłodzącego. Wykwalifikowany serwisant AGD znajdzie nieszczelność i ją zlikwiduje.

Układ jest szczelny, a ilość czynnika chłodzącego w normie? Warto sprawdzić przepustowość przewodu czynnika chłodzącego. Wskutek oblodzenia może zmniejszyć się światło przewodu, które spowoduje problemy z osiągnięciem odpowiedniej temperatury. Nadmierna ilość lodu może również zaburzać pracę czujnika temperatury. W przypadku oblodzenia przewodów znajdujących się w jego pobliżu, czujnik dokonuje fałszywych odczytów, a lodówka ciągle pracuje. W obu powyższych sytuacjach wystarczy rozmrozić lodówkę.

Lodówka cały czas pracuje – awaria modułu sterującego

Twoja lodówka Samsung nie wyłącza się? Powodem takiego stanu rzeczy może być uszkodzony moduł sterujący. Jest to rzadka usterka, dlatego zwykle fachowcy poszukują innych przyczyn problemu. Awaria modułu zaburza całą pracę urządzenia, ponieważ odpowiada on za działanie niemal wszystkich funkcji lodówki.

Istnieje wiele usterek powodujących, że lodówka pracuje bez przerwy. Jeśli wyczyszczenie skraplacza lub rozmrożenie urządzenia nie wpływa na poprawę działania lodówki, nie zwlekaj i skorzystaj z pomocy profesjonalnego serwisu AGD.

 

To może Cię zainteresować:

Jak umyć lodówkę szybko i skutecznie?

Dlaczego lodówka nie chłodzi?

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Serwis AGD

Wypróbuj już dziś

Nie musisz się rejestrować. Możesz skorzystać z usługi w 2 minuty.

Zamów serwis Skontaktuj się